تبلیغات
ملاصدرا - تاریخچه بوکس در ایران

ملاصدرا

طراح قالب

تاریخچه بوکس در ایران

 ابتدا در سال 1914 برابر با 1292 شمسی فردی انگلیسی بنام باستر گرویل مقداری وسایل بوکس با خود به ارومیه آورده و مشغول به تمرین گردید که باعث روی آوردن علاقمندان به این ورزش شد .

کم کم این ورزش در سطح ایران شناخته شد و برای اولین بار در سال 1315 بین دو نفر ایرانی در تهران مسابقه ای انجام گفت که

منجر به انجام چندین مسابقه در گوشه و کنار ایران گردید و در سال 1324 بنا به دستور شاه سابق مسابقه قهرمانی در ایران انجام شد و در سال 1325 چون این ورزش فدراسیون نداشت بنا به تقاضای مسئول ورزش کشور، فدراسیون بوکس هم تشکیل شد و اولین رئیس آن بنام سر تیپ بهارمست بود که در همان سال ایران عضو فدراسیون بین المللی شد ، و رفته رفته به ترتیب مرحوم عبد اله نادری به مدت 5 سال و در سال 1332 ، آقای امیر علایی (برای اولین بار ) و نیز آقای علی عبدو و بعد آقای ساکی نیا و سپس آقای مهندس قطبی و مجددا" آقای امیر علایی و آقای پطروس نازاربکیان ، به عنوان دبیر با روسای فوق الذکر همکاری داشتند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی فدراسیون شورایی اداره شد و سپس آقای شهیدی پس از ایشان سرهنگ قهرمانی و چند ماهی هم آقای ابوالقاسم صادقی که پس از آن فدراسیون تعطیل و پس از 8 سال وقفه در سال 1368 با همت بعضی از بزرگان و پیشکسوتان ، فدراسیون به دست با کفایت حاج آقا احمد ناطق نوری اداره گشت .
در ورزش بوکس نیروی بدنی و استفاده از تکنیک دارای اهمیت بسیاری است و به جهت طبیعت خاص این ورزش ، افرادی که دارای عادتهای روانی جنگجویی و مبارزه طلبی می باشند به آن روی می آورند . در این ورزش شهامت و قدرت زیاد مورد نیاز است و تکنیهای آن شامل عملکردهای سریع و عکس العملهای فعال می باشد .
ورزش بوکس در راند های 3 دقیقه ای و با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ انجام می شود . هدف طرفین مبارزه گرفتن امتیاز بوسیله وارد کردن ضربات و به زانو درآوردن حریف می باشد . امتیاز به ضربات کوبنده ای تعلق می گیرد که با مشت بسته بوسیله هر کدام از دستها به طرفین سر ، صورت و یا تنه در بالای کمر اصابت نماید .
ابعاد داخل رینگ برای مابقات بوکس اماتور حد اقل 9/4 × 9/4 متر است . لیکن مسابقات قهرمانی و بین المللی باید در فضای 1/6 × 1/6 متر صورت گیرد . ارتفاع کف رینگ 91 الی 122 سانتیمتر بالا تر از سطح زمین می باشد .
رینگ مشت زنی در مرکز سالن مستقر می شود به گونه ای که امکان دید از تمام جهت به داخل آن وجود داشته باشد . تعداد جمعیت تماشاچی در مسابقات به حساسیت مسابقه و امکانات سالن بستگی دارد . در مسابقات سرنوشت ساز در سطح بین المللی می توان تا 15000 نفر تماشاچی نیز پیش بینی نمود .